Akvarel
Akvarelové barvy jsou vyrobeny ze směsi barviva a pojidla rozpustného ve vodě. Nemají výrazné krycí vlastnostni jako třeba olejové nebo akrylové barvy, ale jejich kouzlo spočívá v možnosti vytvořit svěží a průsvitnou malbu, a to jak postupným nanášením barevných vrstev po zaschnutí vrstev předchozích, tak využitím vzájemné mísitelnosti a rozpíjení barev.
Jednou z dalších předností akvarelu je, že pro malbu nepotřebujete příliš mnoho pomůcek. Akvarelové barvy jsou k dostání v pevné formě, v mističkách (tzv.pánvičkách) nebo v pastózní formě, v tubách. Pokud Vás školní vodovky nechaly zcela chladnými, zkuste to přeci jen s akvarelovými barvami, budete příjemně překvapeni, jak veliký je v tom rozdíl.
Jaké barvy si zvolit ?
Při výrobě akvarelových barev se mísí pigment s arabskou gumou a malým podílem glycerinu, který zajišťuje přilnavost a poddajnost složek. Směs se usuší a potom se dávkuje do pánviček nebo tub. Pánvičky jsou malé mističky vyrobené většinou z plastu, vyjímečně i z kovu, do nichž se barva dávkuje obvykle po 3gramech. Pánvičky obecně bývají čtvercové (tzv.poloviční ) nebo obdélníkového tvaru, dvojnásobné co do množství barvy. Abychom mohli barvu použít, je třeba ji přenést navlhčeným štětcem na paletu. Tam s ní můžeme pracovat dle libosti - ředit, míchat s jinými barvami. Pokud nemáme zakoupenou sadu barev v pouzdře je vhodné si nějaké pouzdro pořídit, aby se s pánvičkami dalo dobře zacházet, aby byly dobře upevněny a měli jsme o barvách přehled. Začínajícím akvarelistům rozhodně doporučujeme investovat do sady barev, některé sady se prodávají v dřevěných pouzdrech , jiné v kovových a u některých sad je možné si barvy rozmíchávat přímo ve víku.
Barvy v tubách obsahují více glycerinu než barvy v pánvičkách, proto se dají snáze rozmíchat s vodou. Jsou proto dobrou volbou pro malování velkých barevných ploch. Tuby se snadno udržují čisté, ale jako u všech barev v tubách je i zde riziko, že si vymáčknete více barvy než opravdu spotřebujete a barva Vám zůstane " na ocet ".
Jestliže neumyjete paletu, můžete barvu zkusit rozmýt a použít později, při další práci, bude-li se Vám odstín hodit.
Používání barev v pánvičkách je jednodušší: barvy jsou ihned dostupné. Nemusíte pokládat štětec, otvírat barvu, vymačkávat na paletu, otvírat druhou, přimíchávat, zavírat tubu atp. Pánvičky jsou také většinou levnější, v dlouhém časovém horizontu však mají tendenci vysychat. Menší sety barev v pánvičkách jsou vynikající pro kreslení v plenéru.
Příbuzné akvarelovým barvám jsou akvarelové pastelky. Vypadají stejně jako obyčejné pastelky, ale jejich stopa je měkčí a lze je rozmýt štětcem a vodou a docílit tak vzhledu akvarelu.
Papír
Malovat můžeme na papír nebo karton. Zajímavých výtvorů můžeme dosáhnout i použitím méně obvyklých, však velmi náročných typů podkladů jako jsou ruční papír, pergamen, hedvábí apod. Vždy musíme mít na paměti, že jedná o vodou ředitelné barvy, aproto je velmi vhodné pracovat s papírem vyšší gramáže, aby se papír nasátím vody nezkroutil. Povrch a struktura a tón papíru vždy ovlivní celkové vyznění malby. Opravdový akvarelový purista nepoužívá krycí bělobu, bílá místa na svém obraze si předem promyslí a při malbě je vynechá - také tato skutečnost je tedy při výběru papíru důležitá.
Tipy pro akvarelový papír
Aby se arch papíru při malbě nevlnil, můžeme jej přilepit papírovými lepicími páskami na dřevěnou podložku. Není nutné toto provádět s papíry o opravdu vysoké hodnotě gramů. Práci s upevňováním papíru nám ušetří speciální akvarelové bloky, jejichž listy jsou po všech stranách v bloku upevněny a každý list se odřízne až po zaschnutí hotové malby. Akvarelové bloky vřele doporučujeme, malba poté není nijak pokroucená.
Štětce
Pro akvarelovou malbu použijeme zvláštní štětce určené pro akvarel, které jsou schopny udržet velké množství vody. Výborné jsou sobolí štětce, které se mohou chlubit vyjímečnými charakteristikami : jemnost, důraz a vysoká zadržovací schopnost. Dále se vyrábí výborné štětce například z hovězích, kozích, velbloudích či jezevčích chlupů, ale dobré vlastnosti mají i syntetické štětce.
Příslušenství
Při malování akvarelů se neobejdeme bez palety, na které můžeme míchat barvy. Akvarelová paleta může být vyrobena z umělé hmoty, kovu či porcelánu a v podstatě se jedná o vaničky na rozdělání barev a míchání.
Doplňky k akvarelovým barvám
Obecně lze říci, že se přísady do akvarelových barev používají mnohem méně než přísady u jiných malířských technik. Přísady, které můžeme do akvarelových barev přidávat, se liší dle výrobců. Do akvarelových barev můžeme přidávat arabskou gumu, která zvyšuje transparentnost barev, dále přísady umožňující nanášet velmi tenké barevné vrstvy, přísady upravující tekutost barev apod. Velmi užitečná může být takzv.kreslící guma, která se nanáší po rozvržení základní kresby na papír do míst, která mají zůstat bílá.
Akvarelová malba se po zaschnutí neotírá, kontakt s vodou by ji mohl poničit. Proto se podobně jako u jiných médií i pro ochranu akvarelu vyrábějí závěrečné laky, a to buď v tekuté formě nebo ve spreji.